W jakie zwierze zmieniłbyś się jako animag?


 

Podczas zajęć byli omawiani znani animagowie, kim jest ogólnie Animag. Najwyższy czas zastanowić nad tym, jakie czynniki decydują o naszej formie animaga.Co wpłynęło na to, że jest to konkretne zwierzę, a nie inne? 

 


Co należy brać przy ocenianiu, w jakie zwierze możemy się przemienić?


*Charakter

 

Nasza postać animaga jest ściśle zależna od naszego charakteru. Z tego też powodu nie możemy sobie wybrać zwierzęcia, w jakie byśmy chcieli się przemienić jako animag. Jeśli można by było wybrać postać Animaga, moglibyśmy być lwami, słodkimi psiakami albo majestatycznymi orłami. W rzeczywistości jednak nasz Animag jest zależny od naszej osobowości. 

 

**Przykłady z HP

Na przykład, odważny i buntowniczy James Potter był okazałym jeleniem.  Co prawda ta postać nie wynika z jego imienia, ale za to dość prosto jest znaleźć podobieństwa w charakterze. Był bez wątpienia pewny siebie, silny i odważny, a te same cechy można przypisać do jelenia. Tak jak on w lesie, chłopak wiódł prym w Hogwarcie. Oprócz tego symboliczne znaczenia mają też rogi.

 

To jasny komunikat: "nie dam sobie w kaszę dmuchać, a jak trzeba, to i mam możliwość mocnego kontrataku".

 

 

Postacią najbardziej charakterystyczną i znaną jest Łapa. Gdy już wiemy, że zmienia się w czarnego psa, staje się to boleśnie oczywiste. Syriusz to gwiazda zwana potocznie psią, a Black - po prostu czarny. Do tego był wiernym przyjacielem, a w późniejszym czasie także opiekuńczym ojcem chrzestnym, które to cechy przypisuje się nie czemu innemu, jak właśnie psu.

 

 

 

Kolejne jest trzecie ogniwo wielkiego kwartetu Hogwartu, czyli Peter Pettigrew. Szczurzy przyjaciel, zdrajca Potterów i winowajca czynu, za który odpowiedział Syriusz. Jego forma animaga oddaje przede wszystkim jego podły i tchórzliwy charakter oraz skłonność do zmiany strony w zależności od sytuacji. Od wyglądu ogona dostał przezwisko Glizdogon. Nie wiadomo, czy zawsze był przypominał do szczura, czy upodobnił się do niego dopiero po wielu latach bycia nim.

 

Warta uwagi jest też Rita Skeeter. Jej żucze obwódki oczu miały identyczny kształt, jak ludzkie okulary. Również w sposobie bycia miała wspólne cechy z żukiem. Wszędobylska, wścibska reporterka Rita  zwykle nieproszona i niechciana, w sumie zbędna i denerwująca.

 

 

*Wygląd

 

Co do wyglądu, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Mogą to być np. okulary, krzywe zęby, wzrost, tatuaż... w skrócie coś, co cię wyróżnia spośród innych osób. Po tym oczywiście można rozpoznać animaga od zwykłego zwierzęcia z danego gatunku.

 

 

" [...] Kiedy wjechał na podjazd przed numerem czwartym, pierwszą rzeczą, jaką zobaczył - i wcale mu to nie poprawiło nastroju - był bury kot, którego spostrzegł dzisiaj rano. Teraz kot siedział na murku otaczającym ich ogród. Był pewny, że to ten sam kot, bo miał takie same ciemniejsze obwódki wokół oczu." - opis Minerwy McGonagall w postaci kota

 

 

"— Wcale nie żartuję — odpowiedziała Hermiona z triumfalnym uśmiechem. — Złapałam ją na parapecie okiennym w sali szpitalnej. Przypatrzcie się dobrze, a zobaczycie, że te prążki wokół jej czułków są dokładnie takie same, jak te jej okropne okulary.

Harry przyjrzał się żukowi i stwierdził, że tak jest w istocie. I teraz coś sobie przypomniał." - Opis Rity Skeeter w postaci żuka

 

*Postać patronusa

 

Zwierzę, w które zmienia się Animag, zdaje się zawsze być tym samym, które jest jego patronusem. Animadzy, którzy potrafią także wyczarować patronusa nie są często spotykani, dlatego też nigdy nie przeprowadzono badań na tak szeroką skalę, by móc przedstawić jednoznaczne wnioski. Śmiało jednak można rzec, że Zaklęcie Patronusa, jest znane z tgz. lustra duszy, co oznacza, że zwierzę wyruszające do ataku na Dementora może być Twoim wewnętrznym zwierzęciem. Tak jak w przypadku Minerwy McGonagall.