Animagia a transmutacja w zwierzę


 

Między animagią a transmutacją w zwierzę jest zasadnicza różnica. Jednak co konkretnie mam na myśli, jeśli chodzi o "transmutację w zwierzę"? Po pierwsze, chcę zwrócić uwagę na to, że na termin można patrzeć różnie. Tematu animagii i animagów nie będziemy już omawiać jakoś specjalnie szerzej, gdyż zostało to już zrobione podczas pierwszych zajęć.

 

Podstawowa różnica pomiędzy animagią, a zwykłą transmutacją w zwierzę jest taka, że czarodziej, który sam przemienił się w zwierzę jako animag zachowuje myślenie i rozumowanie ludzkie, choć nie może rozmawiać w tej formie z innymi czarodziejami. Ciekawostką jest jednak, że animag jest w stanie porozumiewać się z innymi zwierzętami, jeśli jest akurat przemieniony w zwierzę (Tak jak w przypadku Syriusza Blacka i kota Hermiony - Krzywołapa). Jeśli jest to zwykła transmutacja w zwierzę, która nie jest skutkiem posiadanej zdolności, tylko po prostu ktoś sobie nas zamienił w zwierzę (tak jak to zrobił Barty Crouch Jr na Draco Malfoyu) to czarodziej po prostu staje się zwierzęciem, które nic nie wie o magii, że było w ogóle czarodziejem. W związku z tym sam też nie jest w stanie wrócić do swojej ludzkiej formy. Takie tłumaczenie różnicy można znaleźć w Baśniach Barda Beedle'a, przy komentarzu Albusa Dumbledora do bajki "Czara Mara i jej gdaczący pieniek".

 

 Poniżej chciałabym opisać rodzaje transmutacji w zwierzę:

 

Całkowita transmutacja w zwierzę

 

Poprzez "całkowitą" transmutację rozumiemy pełną przemianę w konkretne zwierzę. Przy omawianiu odłamów w transmutacji już podawałam przykład, jak Barty Crouch Jr pod postacią Alastora Moody'ego przemienił Draco Malfoy'a w tchórzofretkę. Jest to wręcz idealny przykład takich przemian, dlatego wspominam o nim ponownie.

 

 

 

Częściowa transmutacja w zwierzę

 

Częściowej transmutacji dokonujemy, kiedy nie przemienimy się w pełni w dane zwierzę. Wiktor Krum dokonał niepełnej transmutacji; głowę i tułów miał rekina. Okazała się skuteczna podczas II zadania Turnieju Trójmagicznego. Częściowo można się tak przemienić, kiedy nie opanuje się danego zaklęcia w pełni, by zamienić się w zwierzę tak całkiem.

 

 

I to tyle jeśli chodzi o transmutację ludzką. Według mnie warto też zwrócić uwagę na wszelkie przemiany zwierząt w  zwierzęta innego gatunku, czy nawet przedmioty przemieniane w zwierzęta i odwrotnie. Dlaczego? Moim zdaniem może nam dać to pewne wyobrażenie, jakie zmiany zachodzą w organizmie podczas przemiany i jakie można ponieść konsekwencję, jeśli przemiana pójdzie nie tak, jak powinna.

 

Ciekawostką jest też, że czarodzieja, który zamienił się w zwierzę jako animag, można go przemieniać w różne przedmioty. Tutaj widzimy co prawda nie w pełni udaną przemianę, bo Ron miał złamaną różdżkę. Jednak, gdyby Ron nie miał uszkodzonej różdżki, to bardzo możliwe, że udałoby się w pełni przemienić szczura w kielich, czy w inny przedmiot.